poniedziałek, 27 stycznia 2014

Wideoteka eksploratora cz. 3

   Film "Czarnobyl. Reaktor Strachu" swoją premierę miał 22 maja 2012 roku. Jest to zatem twór dość świeży. Reżyserem jest Bradley Parker a scenariusz napisali Oren Peli, Carey Van Dyke i Shane Van Dyke.



*** SPOILER ALERT ***

   W poście dotyczącym tego filmu nie będziemy się zajmować fabułą, analizą bohaterów ani ogólnymi wartościami utworu. Z bardzo prostej przyczyny. Film ten jest bardzo słaby. Warto go obejrzeć tylko z tego powodu, że bardzo wiernie odtworzone są okolice Prypeci i samej "strefy zero". Pomijając wszystkie te bzdury o niedźwiedziach, zmutowanych rybach i zdeformowanych od promieniowania ludziach, można zobaczyć kilka ładnycho ujęć opuszczonych bloków mieszkalnych, bunkrów, a nawet samego reaktora. Reszta filmu to dno. Gdyby chociaż wyjaśnione zostało dlaczego rząd (?) ukraiński trzyma i "karmi" te wszystkie mutanty w Czarnobylu...
   Jeżeli ktoś chce zobaczyć parę ciekawych, Urbexowych ujęć - nawet warto, chociaż nie jest
 to jakieś mistrzostwo.
   Jeśli ktoś szuka dobrego horroru w klimacie post-apokaliptycznym... cóż, radzimy szukać dalej.


piątek, 10 stycznia 2014

Wideoteka eksploratora cz. 2

   Zgodnie z obietnicą prezentujemy film "Urban Explorers: Into the Darkness" w Polsce znany pod tytułem "Miejscy hakerzy: W stronę ciemności".
źródło: www.filmweb.pl
   Jest to film dokumentalny reżyserii Melody Gilbert. Premiera odbyła się 16 lutego 2007 roku. Rozpoczyna się od ostrzeżenia, że: "[...]ukazuje czynności niebezpieczne i wątpliwe legalne. Nie promujemy czynności przedstawianych w tym filmie. Możesz zostać ukarany grzywną, aresztowany, ranny, zabity lub spotkać cię może wszystko wymienione powyżej". (tłumaczenie własne).

   Jeżeli ktoś poszukuje jasno sformułowanej definicji Urban Exploration, to ten film doskonale spełnia to zadanie. Pokazuje ludzi z różnych krajów (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja), którzy na różny sposób podchodzą do Urbex'u, ale łączy ich jedno - zamiłowanie do miejsc do których nikt od lat nie zagląda, których nikt nie dostrzega.
   W filmie tym wyraźnie widać na jak różne sposoby można uprawiać UE. Niektórzy lubują się w zwiedzaniu kanałów, używają pontonów i innych wymyślnych patentów do pokonywania zalanych odcinków. Draining, czyli eksploracja kanałów i szybów wentylacyjnych należy chyba do najniebezpieczniejszych form tego "sportu". Zobaczymy też miłośników zamków, bunkrów, szpitali, kościołów. Niektóre obiekty zapierają dech w piersiach.
   Wiele z osób zbiera dokładne dane obiektów, które zwiedziło, lub chce zwiedzić. Zapoznaje się z ich historią, kolekcjonuje mapy, odnajduje stare zdjęcia. Na podstawie takich danych można by stworzyć wspaniały przewodnik po zapomnianych miejscach. Chociaż gdyby się głębiej nad tym zastanowić - czy wtedy te miejsca nie przestałyby być zapomniane?
   Powiedziane jest także, jak władze traktują eksploratorów. Zwykle są postrzegani jako włamywacze i oskarżani o naruszenie własności. W bardziej cywilizowanych krajach kończy się to zazwyczaj karą grzywny. Mowa jest także o zagrożeniach jakie niesie ze sobą Urbex, na przykład zatrucia gazami w kanałach, czy upadki z wysokości.
   W filmie zobaczyć też możemy kilka wspaniałych zdjęć zrobionych podczas wypraw. Doprawdy inspirująca jest koncepcja fotografowania aktów w scenerii industrialnej. Problem polegałby jedynie na znalezieniu modelki, która zechciałaby wybrać się na wyprawę, a następnie wziąć udział w takiej sesji. No cóż... pomarzyć zawsze można. :-)
   Ogromnym szokiem był dla nas pomysł urządzenia imprezy w podziemiach Paryża. Po początkowej konsternacji, stwierdziliśmy, że dalibyśmy się pokroić za udział w takim spotkaniu. Ale zabawa ludzkimi kośćmi? Odrobinę dobrego smaku...

   Długo można by pisać o tym filmie. Dla nas jest on vademecum eksploratora i jednocześnie źródłem inspiracji. Może kiedyś i my dojdziemy do takiego poziomu.

  Szczęśliwie jest on dostępny na serwisie YouTube, nieszczęśliwie tylko w oryginalnej wersji językowej. Zapraszamy do obejrzenia.


   Kolejnym filmem w naszej wideotece będzie "Czarnobyl. Reaktor strachu"